Diş Kaplama Ne Demek?

Estetik diş kaplama

Dişlerin birinde vaya birkaçında kırık, çatlak ya da çürük olabilir. Bu durumunda dişin üstüne diş kaplaması uygulanır. Bazen de dişin renk problemleri nedeni ile estetik sorunları olur. Böyle durumlarda da estetik amaç ile diş kaplama yapılabilir. Diş kaplama ile ilgili konunun uzmanı Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık. Kendisi İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinin sahibi. 

Özellikle ön dişlerde, diş kaplamasının doğal görünmesi önemlidir. Yapay bir görünüm hem hastayı rahatsız eder hem de karşıdaki kişide olumlu bir izlenim bırakmaz. İyi yapılmayan diş kaplamalarında renk farklılığı ve diş formlarının ağız içindeki doğal dişlerle uyumlu olmaması dikkati çeker.

Kaplama dişler diş eti ile uyumlu değilse diş etinde morluk ve kanama meydana gelir. Buna bağlı olarak diş etinde kanama, ağız kokusu ve diş etinde çekilme gibi birçok sorun görülür. Diş hekimliğinde diş kaplarken değişik malzemeler ve teknikler kullanılır. Hangi diş kaplamasının daha iyi olduğuna diş hekimi karar verir. Kullanılan malzeme her ne olursa olsun, diş kaplaması iyi yapılmışsa sağlık sorunu yaşanmaz.

ZİRKONYUM-İLE-PORSELEN-DİŞ-KAPLAMA-FARKI

Sayfa İçeriği

Diş Kaplama Çeşitleri 

Diş kaplamaları, kullanılan malzemeye göre adlandırılır. Bugün tüm diş kaplama çeşitleri uygulanabilmektedir. Ağızdaki eksik diş sayısı arttıkça gövde uzunluğu da artar. Böyle durumlarda dayanıklılığın daha fazla olması gerekir. Empress diş kaplamaları ağızda eksik diş varsa tercih edilmez. İkiden fazla diş eksikse çiğneme kuvvetinin yayılımına bağlı olarak metal altyapılı porselen ya da zirkonyum kaplama tavsiye edilir.

son yıllarda genellikle zirkonyum diş kaplama tercih edilmesinin nedeni hem uygun fiyatlı hem de uzun ömürlü olmasından kaynaklanmaktadır. Porselen diş kaplamalar ile karşılaştırıldıklarında diş etinde çekilme ve renk değişimi yapmadıkları için zirkonyum kaplamaları biz de kliniğimizde tercih ediyoruz.