Ön İki Dişin Ayrık Olması Durumunda Ne Yapmalıyız?

Ön iki diş aralığı kapatma Lamina

Ön diş estetiği çok önemli. Bazı insanlar beyaz ve güzel görünüşlü dişlere sahip iken bazı insanlarda aralıklı, eğri, sarı veya kolay çürüyen dişlere sahip olabiliyor. Bu yazıda ön iki dişin ayrık olması durumunda neler yapılabileceği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Aralıklı diş tedavi yöntemleri hakkında bilgi verip bunların birbirlerine göre avantaj ve de dezavantajları  ile fiyatlarına inceleyeceğiz

Dişler bazen yer darlığı nedeni ile dişler çapraşık olurken bazen de yer bolluğu nedeni ile dişlerin aralıklı olduğunu görebiliyoruz. Ön iki diş arasının aralıklı olması da en sık karşılaşılan sorunlardan birisi. Diş estetiği için ön bölge son derece önemli. Gülme esnasında bu dişler arasındaki boşluk siyah boş alan olarak göze takılır.

Toplumda her ne kadar şans kısmet getirir diyerek avutmaya çalışılsa da bu şekilde diş yapısı olanlar durumdan önemli derecede rahatsızlık duyarlar. Bunlardan birisi de benim. Evet benim de ön iki dişimin arası ayrık idi. Gülerken siyah delik gibi görünen diş yapımdan da hiç memnun değildim. Ne mi yaptım. Hemen anlatayım.

Aralıklı Diş Kapatmada Orotodonti (Tel veya Şeffaf Plak)

Diğer bir deyiş ile diastema kapatma olarak da isimlendirilen dişler arasındaki boşlukların kapatılması işlemi farklı teknikler kullanılarak yapılabilmektedir. Diş hekimlerinin önerdiği yöntemler genellikler ortodonti tedavisi gelir. Ortodonti uygulamasında diş hareketi ile estetik görüntü elde edilmektedir. Dişler üzerine kuvvet uygulayarak dişin ağız içerisinde yer değiştirmei sayesinde daha iyi bir diş sıralanışı mümkün olabilmektedir.

Ortodonti tedavisi denildiğinde aklınıza hemen tel tedavisi gelmesin. Günümüzde tel takmadan ortodonti uygulaması yapılabilmektedir. https://www.instagram.com/telsiz_ortodonti hesabından bu konu ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Diş hareketi metal veya şeffaf teller ile sağlanabildiği gibi şeffaf plaklar ile de gerçekleştirilebiliyor.

Laminate Veneer ile Aralıklı Diş Kapatma

Ön iki diş aralığı kapatma Lamina
Ön iki diş aralığı kapatma Lamina

Diğer bir aralıklı diş kapatma yöntemi de Laminate veneer uygulaması. dişin sadece dış yüzeyinin hafifçe aşındırılarak üzerine estetik görünümlü laminaların takılması işlemi sıklıkla uygulanan diş estetiği uygulamalarından bir tanesi. Dişe porselen diş kaplama veya zirkonyum diş kaplama uygulanmamasının nedeni daha az madde kaybı ile diş estetiği elde etmek. Yani dişi korumak ve aynı zamanda da diş estetiği elde etmek istediğimizde ilk tercihlerden birisi ortodonti uygulaması olur iken aralıklı dişler için laminate veneer uygulaması da tercih edilmekte.

Laminalar seramik olmaları nedeni ile parlak, kaygan yüzeyli ve dolayısı ile son derece estetik görünümdedir. Lamina ile aralıklı dişleri olan bir hastanın önce ve sonra fotoğraflarını da hemen görelim.

Dişlerin küçük ve aralıklı olası yapılacak uygulama için mesafe anlamına geldiğinden diş üzerinden çok az miktarlarda aşındırma yapmak iyi bir estetik diş görüntüsü elde etmek için bu gibi durumlarda yeterli olmaktadır.

Yapılan laminaları hasta uzun süre sorunsuz bir biçimde kullanacaktır. Zaman içerisinde ortaya çıkabilecek problemler kendi dişlerimiz ile yaşayabileceğimiz sorunlara benzer problemler olacaktır. Diş yüzeyinin kirlenmesi, diş eti çekilmesi gibi zaman ile yıpranma ve aşınmalar son derece olağandır. Genellikle 10 yıl kullanılan laminalar bu kullanım sonunda yenilene bilmektedir.

Bonding ile Aralıklı Diş Kapatma

Ön iki diş aralığı nasıl kapandı? Diastema tedavisi önce sonra fotoğrafı
Ön iki diş aralığı nasıl kapandı? Diastema tedavisi önce sonra fotoğrafı

Belki de en hızlı en pratik yöntem sizin için uygun olabilir. Sigara içmiyorsanız, aşırı kahve, çay tüketiminiz yok ise ve düzenli olarak diş bakımınızı aksatmadan yapıyorsanız ne tel ne porselen, ne zirkonyum ne de laminate venner e ihitiyacınız yok. Bu işi kompozit bonding uygulaması ile bitirin ve rahat edin diyoruz. Tabi dişleri görmek gerekiyor. Diş sağlığı için bütün işlemlerde hekimin hastayı klinik olarak görmesi gerekiyor. Diastema kapatma işlemi de klinik muayene sonrası tedavi uygulamasına karar verilebilen bir durum.

Ön dişler diş estetiği için çok önemlidir.

Şimdi size iki diş arasındaki ayrıklığın nasıl kapatıldığını anlatayım. Dişlerin diş etinden çıkış profili belirli kurallara riayet edilerek elde edilebilmekte. Diş estetiği anlamında olduğu kadar diş esti sağlığı için de önemli olan bu konu ancak bir fotoğraf ile anlatılabilir. Hemen yazının yanında ön iki diş arası ayrık olan bir hastanın diastema kapatma öne sonra fotoğraflarını görmekteyiz.

İşlem toplam 1 saat içerisinde tamamen bitirildi. Hasta ön ayrık iki dişine ne olduğunu bile anlayamadı.Artık rahatlıkla gülebiliyor. Elini ağzına kapatmasına da gerek kalmadı.

Aralıklı diş kapatma fiyatı ile ilgili yazıyı okudunuzmu? Okumadıysanız mutlaka okumanızı öneririm.