Ortodonti

ortodonti tedavisinde telsiz ortodonti orthero invisalign

Hem estetik, hem de fonksiyonel olarak kişiye fayda sağlayan bir tedavi olan ortodonti tedavisi; diş eğriliklerinin düzeltilmesi ile birlikte alt çene ve üst çene arasındaki uyumsuzlukların ortadan kaldırılması için çalışan bir diş hekimliği bölümüdür. Ortodontist olarak bilinen ortodonti uzmanları eğri diş tedavilerini her yaşta hastaya uygulanabilmektedir. İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde diş estetiği ve ortodonti tedavi hizmetleri verilmektedir.

Tedaviler sabit ve hareketli ortodonti tedavisi olarak genel anlamda ikiye ayrılır. Bu yazıda ortodonti tedavisinin faydaları, tedavi çeşitleri ve yeni nesil şeffaf plaklar ile ortodonti hakkında genel bilgiler vereceğim.

Ortodonti Tedavisinin Faydaları

Ortodonti tedavisi

Dişlerdeki çapraşıklıkların giderilmesi ile estetik olarak önemli bir adım atılmış olunur. Bunun yanı sıra dişlerin düzeltilmesi sayesinde çiğneme fonksiyonunun daha iyi sağlanması mümkün olacaktır. İyi bir çiğneme sindirim sistemi için de büyük bir avantajdır. Diş eğriliklerinin kaldırılması sayesinde daha kolay ve daha etkili diş temizliği sağlanmış olur bu sayede dişlerde Çürük ve diş eti hastalıklarından da önüne geçmek mümkün olmaktadır.

Çocukların  7 yaşına geldiklerinde hem diş hekimi, hem de ortodonti uzmanı tarafından değerlendirilmesi tavsiye edilir. Şimdi gelelim ortodonti tedavilerine ve bu tedavilerin ne şekilde yapıldığına. Tedavi biçimi vakaya göre değiştiği gibi hastanın istek ve beklentilerine göre de yön alabilmektedir. Dişleri eğri olan hastalar için diş teli ile ortodonti mümkün olabildiği gibi şeffaf plaklar ile ortodonti tedavisinin de uygulanabildiği vakalar mevcuttur. Burada seçim hastanın istek ve beklentileri ile gerçekleşir. Bazen tedavi fiyatları da hastayı olası iki alternatiften birisine doğru yönlendirebilmektedir.

Ortodonti Tedavi Çeşitleri

  • Sabit
  • Hareketli
  • Şeffaf plak
  • Cerrahi

Saydığımız yöntemler ile uygulanan ortodonti tedavileri hakkında genel bilgiler bulabilirsiniz.

1. Sabit Ortodonti: Diş ön veya iç üzerine yapıştırılan braketler ile yapılan uygulamadır. Ortodonti tedavisinde uygulanan braketler beyaz metal olabilir. Beyaz braketler plastik veya safir malzeme ile yapılmaktadır. Diş gibi beyaz olan porselen braketler daha az belirgindir. Ancak fiyat olarak 2-3 bin tl daha yüksek İle uygulanırlar.

2. Hareketli Apareyler: Kişinin gün içerisinde kendi kendine takıp çıkarabildiği hareketli protez şeklindeki plaklardır.Her vakada uygun olmayabilir genellikle zor olmayan çene ve diş çapraşıklıklarında kullanılırlar.

3. Çene Ortopedisi: Ler arası ilişkinin bozuk olduğu durumlarda ihtiyaç olan bir tedavidir. Özel apareyler ile alt çene ile üst çene arasında bozulan ilişkinin güzeltilmesine çalışılır. Çeneler arası uyum sağlama tedavisi olarak da adlandırabileceğiniz bu tedavi ortodonti tedavisi nde fonksiyonel sonuçlar alınması bakımından son derece yararlı uygulamalardır.

4. Şeffaf Plak ile Telsiz Ortodonti: OrtheroInvisalign: Genellikle sadece dişleri ilgilendiren dişsel estetik problemlerin giderilmesi için şeffaf plak ile telsiz ortodonti uygulaması uygun görünüyor ve yapılır. Uzun yıllardır alçı modeller ile uygulanarak iyi sonuçlar alınan tedavi dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte üç boyutlu tarama tasarım Teknolojisini kullanır. Telsiz ortodonti fiyatları tel ile yapılan ortodonti fiyatlarıyla neredeyse aynı gibidir. Hangi hasta için tel ile ortodonti hangi hasta için telsiz şeffaf plak ile ortodonti yapılabileceği hakkında bilgi almak için hastanın diş hekimine giderek muayene olması ve analiz yapılması gerekir.

Şeffaf plak ile ortodonti tedavisi acı verir mi?

-Çoğu insanda her yeni plaklara geçildiğinde diş ağrısı görülebilir bu gayet normaldir şeffaf apareylerin iş gördüğüne ve işlerinizin son konumuna doğru hareket ettiğini gösterir. Bu his yeni apareyleri taktıkça kademeli olarak azalacaktır.

Kullanmak konuşmamı etkiler mi?

Çoğu ortodonti tedavisinde olduğu gibi plaklar takıldığında konuşmanız ilk başta etkilenir. Birkaç gün içerisinde plaklara alışırsınız ve konuşma sorunu olmaz.

Apareyleri Nasıl Temizleyeceğim?

Dişlerinizin üzerinden çıkardıktan sonra diş fırçanız ve diş macunu ile iç kısımlarını fırçalamanız gerekir. Yemek yerken plakların mutlaka ağızdan çıkarılmış olması gerekir.

 

5. Ortognatik Cerrahi: Dişlere tel takarak veya çene ortopedisi ve şeffaf plaklar gibi tedaviler ile düzeltilemeyecek derecedeki hastalar için uygulanan cerrahi ortodontik işlemlerdir. Genellikle doğuştan veya sonradan bir travma nedeniyle ortaya çıkan problemler ameliyat ile düzeltilmeye çalışılır. Son yıllarda gelişen ameliyat teknolojileri sayesinde daha başarılı sonuçlar alınmaya başlanılmıştır.

Yetişkinlerde Ortodonti:

Ortodontik tedavi için yaş sınırlaması yoktur. Dişleri çevreleyen kemikleri sağlıklı olan herkese ortodontik tedavi uygulanabilir. Ayrıca artık braketler diş renginde porselenden yapılmaktadır. Böylece braketlerinizi kolay kolay kimse fark edemez. Tedavi, hastanın problemi ve yaşına göre 3 ay ile 30 ay arasında sürer.

Eğri dişleri düzeltmenin diğer bir yolu da işler üzerine kaplama yapmaktır. Yetişkinler genellikle ortodonti tedavisi için gereken süreyi uzun bulur ve bu nedenle daha kısa sürede yapılacak estetik diş tedavilerine yollenirler. Ancak her tedavide olduğu gibi estetik diş kaplama tedavisinde de bazı dezavantajlar vardır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye kaplama diş sorunları Sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Şeffaf Plak Telsiz Ortodonti Başarısı ve Fiyatı

Şeffaf diş teli orthero invisalign
Şeffaf diş teli telsiz ortodonti

Telsiz ortodonti yapılan plakların düzenli kullanılmasıyla başarı sağlar. Gün içerisinde en az 22 saat takılması gereken bu plaklar iki haftada bir değiştirilerek dişlerin adım adım hareket etmesi sağlanır. Dişlerin durumuna göre altı ay ile 18 ay gibi sürede tamamlanan ile ortodonti tedavisi hakkında muayene randevusu alabilirsiniz. 05493474347

Sistem için kullanılan teknoloji ve firmalar farklı olduğunda fiyatlarda değişebilmektedir. Ancak fiyatı asıl etkileyen dişlerin ne kadar eğri olduğu ve ne kadar süre içerisinde düzeleceğidir. WhatsApp ile bilgi alabilirsiniz.

  1. 2019 Zirkonyum Diş Fiyatları
  2. DSD Dijital Gülüş Tasarımı