Şeffaf Diş Teli

Şeffaf diş teli orthero invisalign

Diş estetiği için dişlerin sıralanışı büyük önem taşır. Dişler ne kadar güzel renkli veya düzgün formlu olursa olsun sıralanışları bozuk ise güzel bir gülüş estetiği elde edilemez. Diş hekimliğinde ortodonti tedavi yöntemleri sayesinde eğri dişler düzeltilir ve estetik gülüş elde edilir. Ancak diş düzeltilmesinde kullanılan braket adı verilen teller metal görünümlü olduklarından birçok insan bu telleri takmak istemez. Dişlerinin düzelmesini isteyen insanlar başka tedavi yöntemlerine başvururlar. Mesela estetik diş görünümü elde etmek için dişlerin üzerine lamina veya zirkonyum kaplama yapılması en çok başvurulan yöntemlerden birisidir.

Zirkonyum Diş
Zirkonyum Diş Kaplama

Diş hekimleri olarak bizler doğal dişlerin mümkün olduğunca korunmasından yanayız. Dişin orijinal mine tabakası hele de çürük kırık veya morfolojik bozukluk içermiyor ise diş kesimi tavsiye etmiyoruz. Ortodonti tedavisi ile dişleri olmaları gereken yere getirdiğinizde ömür boyu sorunsuz kullanabileceğiniz dişleriniz ile estetik görünüme kavuşmuş oluyorsunuz.

En iyi estetik görüntü yerine en sağlıklı diş kavramında  hasta ile hem fikir olduğumuzda yapılabilecek tedavi alternatifleri üzerinde konuşmak da kolaylaşıyor.

Şeffaf Diş Teli mi Metal mi?

Dişler üzerine metal tel istemeyen hastalar için seramik veya plastik yani diş rengindeki braketler estetik görünümlü bir ortodonti tedavisine imkan sağlıyor. Metal braketler diş üzerinde koyu renkli kaldığı için ve parladığı için istemeyen hastaları anlayış ile karşılamak gerekir.

Seramik veya plastik şeffaf diş telleri estetik ihtiyaçlara cevap verse de mekanik olarak metal braketlerin yerini tutamazlar. Metal diş telinde kırılma riski yoktur. Braketin yerinden çıkma riski vardır. Seramik veya şeffaf diş teli kırıldığında diş üzerinden sökülerek işlemin yenilenmesi gerekir. Bu bakımdan metal braketleri tercih eder ortodonti uzmanları.

Şeffaf Plak ile Telsiz Ortodonti

En çok uygulanan yöntemlerden birisi de şeffaf diş teli olarak bilinen anacak dişler üzerine göre hazıranmış şeffaf plakların yardımı ile dişlerin düzeltilmesidir. Şeffaf aparey olarak da bilinen bu yöntemde diş üzerinde yapıştırma işlemi olmadan takılıp çıkarılabilen aparey ile eğri dişler düzeltilir. Avantajları

  • Metal görünümü yoktur
  • Temizlenmesi koladır
  • Düğün toplantı fotoğraf çekimi gibi özel durumlarda plağı takmadan bir süre idare edilebilir.
  • Tedavi bittiinde diş çürüğü gibi steneyen sürpriz bir durumlar ile karşılaşılmaz.

Orthero©

Telsiz ortodonti tedavisi nde yerli üretim bir şeffaf plak üreticisi olan Orthero firması Türkiye’de uygun fiyatlar ile şeffaf plak tedavisi imkanı sağlamaktadır. Tedavinin zorluk aşamasına göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Tedavi süresi de dişleri ne kadar eri olduğuna göre farklılık gösterir. Diş doktorunun klinikte alacağı ölçü bilgisayar ortamında analiz edilerek plak sayısı ve tedavi süresi belirlenir. Tedavinin başında tedavinin bitim aşamasına üç boyutlu simülasyon olarak görmekte mümkün olmaktadır. Günlük yaşantıda da yemek yeme ve estetik üzerine olumsuz etkileri olmadığı için diş teli yerine en çok tercih edilen yöntem şeffaf plak ile telsiz ortodonti yöntemi olmaktadır.

Sizde dişleriniz için şeffaf plak uygulamasının uygun olup olmadığını öğrenmek isterseniz WhatsApp hattı veya iletişim sayfasından bizimle iletişim kurabilir ücretsiz ilk kontrol muayenesi için randevu alabilirsiniz.

 

Tedavi Sürem Ne kadar?

Eğri dişlerin ortodonti tedavileri ile düzeltilmesi dişlerin pozisyona göre değişik zorluk derecelerinde oldukları için bitim süreleri de farklı olmaktadır.Genellikle 6-15 ay gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir