Zirkonyum Diş Kaplama

Estetik diş veya diş estetiği denildiğinde akla gelen diş kaplaması artık zirkonyum diş kaplama. Porselen diş kaplamanın pabucunu dama attı desek yeridir. Sağladığı daha iyi olanaklar nedeni ile hem diş hekimi olarak bizler hem de hastalar diş estetiği uygulamaları için zirkonyum kaplamadan vazgeçemiyor.

Kaplama Önce Sonra Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Kaplama Önce Sonra Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Zirkonyum diş örnekleri porselen diş kaplama örnekleri ile karşılaştırıldığında aradaki fark daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor zaten. Ancak zirkonyum diş fiyatları porselen diş kaplama fiyatlarına göre daha yüksek. Şimdi bu yeni nesil kaplama malzemesi ile ilgili gelişimi yapımı, kaliteleri, markaları, fiyatları ve örnekleri ile ilgili bilgi verelim sizlere. Yazı içerisinde zirkonyum diş kaplama fiyatı 2019 fiyatları hakkında da bilgi vereceğiz.

Zirkonyum diş kaplamalar porselen diş kaplamaların pabucunu dama attı!

Diş hekimliğinin rotasını değiştiren önemli bir gelişme zirkonyum diş kaplama. Hep daha iyiyi arayan insanlar için geleceğin daha güzel bir yaşama imkanı sağlaması da bundan değil mi zaten! Savaş teknolojisi olsun veya ekonomik savaş olsun adını ne koyarsak koyalım yaşantı giderek daha kolaylaşıyor. Toplu ulaşım olanakları bile artıyor ama insanlar mutsuz. Çünkü daha çok şey istiyorlar. Konu kendi sağlıkları hele de estetikleri olduğunda bu iş çılgınlık derecesine kadar varıyor. Popoya yağ eklemeler, cilt soymalar, saç ekimi gibi birçok işlem temel ihtiyaç olmasa bile insanların gündeminde ilk sırada.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum malzemesi diş hekimliğinde daha estetik diş görüntüsü elde edebilmek amacı ile geliştirilen bir diş kaplama tekniğinin ismidir.

Uygulama teknik bakımdan bilgisayarlar yardımı ile uygulanmaktadır. CAD CAM ile üretilen bu yeni nesil diş kaplamalar birçok özelliği ile ön plana çıktığı için en çok uygulanan diş kaplama malzemesi oldu bile. Porselen malzeme direnci sağlamak için kullanılan meta nedeni ile başta alerji ve diş eti renklenmesi ve çekilmesi gibi önemli sorunlar yaratıyordu. Zirkonyum malzeme sayesinde bunlar tamamen ortadan kaldırılmış olundu. Artık diş

Zirkonyum diş kaplama ışık geçirgendir.
Zirkonyum diş kaplama ışık geçirgendir.

estetiği uygulamaları yüksek başarı ile gerçekleşiyor diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya İstanbul Diş Kliniğinde estetik zirkonyum diş kapalmaları sadece Türkiye deki hastalar için değil, Dünyanın dört bir yanından gelen yerli ve yabancı hastalar için de uyguluyor.

Kendisinden aldığımız bilgilere göre bu kaplamalar bakın hangi durumlar için uygun.

Tek Diş ve Çok Diş için Zirkonyum Yapımı

Bir diş üzerine uygulanan bu kaplamalar her iki yandaki dişlere benzemek zorundadır. Bazen daha fazla sayıda zirkonyum diş kaplamalar uygulanabilir. Bazen de bütün dişler için zirkonyum diş kaplama uygulanır.

Bir veya birkaç dişin eksik olduğu durumda yapılan diş köprülerinde başarı ile kullanılırlar.

Daha fazla zirkonyum kaplama tedavi sonrası fotoğrafları görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz…

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları

Eski Zirkonyum Kaplama Değişimi
Eski Zirkonyum Kaplama Değişimi

Malzeme rengi ağızdaki diş rengi ile aynı olduğu için metal kaplamalardaki gibi renk örtücü opak tabakasının kullanılması gerekmez. Bu nedenle kaplama yapılacak dişten daha az kazıma yapılması ile uygulanabilirler. Soğuk ve sıcak hassasiyeti sorunu hem bu nedenle hem de malzemenin ısı iletkenlik katsayısının metale göre daha düşük olması nedeni ile minimum seviyededir.
Diş eti kenarında renk değişikliği ve diş eti çekilmesine neden olmaması en büyük avantajlarından birkaçıdır. Aynı zamanda kesik diş ile hatasız uyum sağlaması nedeni ile kaplama altında bulunan dişte çürük gibi sorunların yaşanmadığı bir diş kaplama çeşididir. Öne çıkan özellikleri ise;

  • Estetik
  • Alerji yapmaz
  • Diş ile uyumlu
  • Isı hassasiyeti daha az
  • Diş eti çekilmesi daha az
  • Diş eti renklenmesi yapmaz

Zirkonyum diş kaplamalar provadan sonra dişlerin üzerine özel sabitleyici siman ile yapıştırırlar. İmplant uygulamalarının üzerine de tatbik edilen zirkonyum altyapılı seramik kaplamalar biyolojik uyumları nedeni ile günümüzde en çok tercih edilen diş köprü ve kapılmamalarıdır

İyi Yapılmayan Zirkonyum Diş Kaplama

Porselen diş kaplama önce sonra Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Porselen diş kaplama önce sonra Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Güç doğru kullanıldığında işe yarar der atalarımız. Zirkonyum kaplama da doğru uygulanırsa yüzümüzü güldürür. Hatalı diş hazırlığı, hatalı ölçü, hatalı planlama ve hatalı kazıma, hatalı renk, hatalı kontak noktası ve saire ve saire. Size daha onlarca hata sayabilirim. bunlardan sadece bir tanesi gerçekleşir ise o işten kaplamadan, diş köprüsünden hayır gelmez. Başta diş eti olmak üzere rahatsızlıklar yaşanır.

Klinik pratiğinde çok sık gördüğüm hatalı uygulanmış işlemlerin en zarar vereni de diş kaplama ve implant uygulamaları. Bölgesel olmasına rağmen genel sağlığı bile tehdit edecek düzeye gelebiliyorlar.

Yandaki resimde bir çok sorun var.

Bu nedenle

Diş eti çekilmiş

Altdaki diş çürümüş

Estetik bozulmuş

Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın uygulamanın iyi yapılması gerekmektedir.

 

Kaplama Diş Sorunları

Kaplama Diş Garantisi

Kaplama Diş Çürür mü?