Diş Eti Müdahalesi İle Diş Estetiği

Estetik Gülümseme

Estetik Gülümsemeyi Etkileyen Faktörler

Diş eti dokusunun görünme boyutu

  1. Dişlerin hacmi ve biçimi
  2. Üst çene ve dişlerin kafa tasına göre dikey mevki
  3. Üst dudağın uzunluğu ve hareket derecesi
Kaplama Önce Sonra Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Kaplama Önce Sonra Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Büyüme bittiğinde ve kalıcı dişler karşı çenedeki dişlere kavuştuğunda genelde yetişkinlikte nihayete erer. Fakat süreç burada bitmez; diş eti ve kemik dokuları zaman ileri geri çekilir ve 20’li yaşların başlarında durur. Ortalama diş uzunluğu (dişin görünür kısmı) yaklaşık 10 mm’dir. Bu standart kabul edilir. Taç genişliğinin, diş boyuna oranı ortalama %75-85’dir ve bu da standart olarak kabul edilir.

Kuron Boyu Uzatılması

Dişlerin kronlarını kapatan aşırı diş eti dokusundan dolayı diş eti görünümü korun boyu uzatılması olarak isimlendirilen işlem ile düzeltilir. Dişi saran diş eti dokusu cerrahi olarak uzaklaştırılır. Diş kuronu üzerini örten fazla diş eti kaldırıldığında diş komple görünür olacak ve diş uzamış diş eti azalmış hali ile estetik bir görünüm kazanacaktır. Bu işlem aslında fazla diş eti dokusunu almak ve dişlerin görünür uzunluğunu ortaya çıkarmak için yapılır.

Diş Etini Destekleyen Kemik Şekillendirilebilir

Yalnızca diş etlerine uygulanacak işlem yeterli olmaz ise diş etini destekleyen kemik tekrar biçimlendirilir. Kök yüzeyini ortaya çıkarmadan yapılması gereken bir işlemdir. Kemik seviyesinde yapılacak işlemler için doğru bir tedavi planı ve iyi bir uygulama gerekir diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya bu konuda mağdur olan çok sayıda hastanın kliniklerine geldiğini ve malesef yetrli bilgi, deneyim ve tecrübesi olmayan kişilerin bu işlemler ile mağduriyet yaşattıklarının altını çizdi. 

Estetik Kaplamalar Zirkonyum ve Lamine işlemlerinde de hem hekimin hem diş laboratuvarının deneyimli ve zenli çalışması gerektiğini söyleyen Sertaç Kızılkaya hekimtavisyleri.com sitesinde verdiği bilgiler ile birçok hastaya yardımcı olmakta.

Dişlerdeki Aşınmanın Diş Eti Görünümüne Etkisi

Dişlerin uçlarının aşınması da diş eti ve diş oranına etki eder.

Aşınma ile dişler zamanla kısalır. Dişlerin aşınmayı dengelemek için karşı dişlere doğru ilerleyebilir. Bu hareket oldukça yavaş gerçekleşir. Yavaşlığına rağmen diş eti de bu hareket ile birlikte uzar. Bu durumda diş aşınma ile kısalırken diş eti de bu hareket ile uzamış olacaktır.

Diş Eksikliğinin Diş Eti Görünümüne Etkisi

Diş yitiminde de benzer durum bahis mevzudur. Etki altındaki dişleri uygun konuma getirmek için ortodonti tedavisi ile diş boyları arzu edilen boya getirilir.

Üst Dudağa Botoks

Kasların hareketine engel olarak diş etlerinin görünmesini önlemek mümkündür. Üst dudağın kısa olması ya da gülümseme esnasında fazla kalkması diş etlerinin görünmesine sebep olur. Diş hekimi ile yapacağınız inceleme sonucunda sıkıntı dudakların fazla kalkmasından ise botoks uygulaması ile diş eti gülümsemesinin ortadan kaldırılması mümkün olacaktır.

Botolinium toksin kasların hareketini kısıtlayarak istenilen sonuca ulaşılmasına yardımcı olur. İlk uygulamada az bir miktar kullanılarak hasta takibi yapılmalı ve gerekiyor ise idame dozlar verilmelidir.

Diş Estetiği Fiyatları

Yapılacak işleme diş estetiği fiyatını belirler. Diş eti için herhangi bir işlem uygulandığında diş estetiği için daha fazla bütçe ayırmanız gerekecektir. Diş kaplama sayısı ve çeşidi de diş estetiği fiyatı için önemli belirleyicilerden dir. Toplam ücreti bilmek ancak tam olarak hangi işlemlerin uygulanacağını bildiğinizde mümkün olur. Diş hekimine telefon ederek diş estetiği fiyatı ne kadar demek bir mağazayı arayarak gece elbisesi ne kadar demek gibi olacaktır.

Kullanılan malzeme ve işçilik ürünün fiyatını belirler. Mutlaka bir diş estetiği fiyatı duymak istiyorum diyenlere 10 bin TL veya 2000 € fiyat verilebilir. Ancak bu ücret hiçbir şey ifade etmez. Kaç diş işçin işlem yapılacağı ve ne tür malzeme kullanılacağına bağlı olarak fiyat iki üç kat daha fazla bile olabilir. Randevu linki le bize ulaşabilirsiniz.