Diş Kaplama Ne Kadar Sürer?

Diş kaplama süresi

Diş kaplama ne kadar sürer diye merak edenler için bu yazıyı hazırladım. Bazen mecburiyetten bazen de daha güzel görünmek için diş kaplaması yaptırmaya karar veriyor insanlar. Sadece hastanın diş kaplama için karar vermesi yeterli değil tabi. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya dişlerin durumunu gördükten sonra yapacağı değerlendirme ile dişlerin kaplama yapımı için uygunluğuna karar verir.

Her Diş Kaplama Olur mu?

Peki diş hekimi nasıl karar verir bir dişin veya dişlerin kaplama yapılıp yapılmayacağına. Bunu öğrenmek için diş Hekimi Sertaç Kızılkaya‘nın kapısını çaldık. Kendisi uzun yıllar diş estetiği ve implant üzerine başarılı çalışmalar yapmış çok değerli bir isim. İstanbul Küçükçekmece Florya bölgesinde bulunan Korudent diş kliniğinin kurucusu.

Diş Hekimi Kızılkaya’ya her diş kaplama olur mu diye sorduk ve sonra, diş kaplama ne kadar sürer, zirkonyum diş kaplama ne kadar sürer, tek diş kaplama ne kadar sürer sorularına cevap aldık.

Diş renklenmesi
Diş beyazlatma renk

Bir dişin kaplama olabilmesi için yeterli dayanımı olması gerekiyor. Üzerine takılacak kuronun tutuculuk sağlayabileceği dişlere diş kaplamalar uygulanabilir. Diğer taraftan diş kökü sağlığının da uygun olması gerekir. Diş kökü rezorpsiyonu olan kısa köklü dişler diş kaplaması için uygun olmazlar. Süt dişlerinin üzerine de diş kaplaması yapımı önerilmez. Fizik krallarına uygun olarak dişin ağız içerisinde bulunan kuron kısmı kök kısmının en fazla yarı boyunda olmalıdır. Kron kök oranı yeterli olmayan dişler kaplama için uygun değildir.

Diğer taraftan da dişlerin kanal tedavilerinin başarılı olması istenir. Kanal tedavisi tam ve yeterli yapılamamış dişlerin üzerine kaplama uygulanması önerilmez. Etrafında yeterli kemik desteği bulunmayan dişler için kaplama yapılması uygun değildir. Diş kaplaması olacak dişin uzun süre kullanılabileceği ile ilgili kanaat ve veriler bulunmalıdır. Aksi takdirde yapılacak diş kaplaması için sarf edilen emek ve para boşa gidecektir. Şahsen ben kliniğimde diş kaplamalarını ister estetik diş amaçlı ister rehabilitasyon amaçlı olsun 20 yıl kullanılabilecek şekilde planlıyorum.

Diş Kaplaması Yapımı Ne Kadar Sürer?

Yapılacak diş kaplama veya diş köprüsü için yapım süresi önemlidir. Yapım süresinden daha önemli olan şeyin kullanım süresi olduğunu unutmadan diş yapım işini gerçekleştirmek gerekir. Kullanım süresinin uzun olabilmesi iyi bir diş yapılması ile doğrudan bağlantılıdır. Kaplama diş ne kadar sürede yapılır sorusunu etkileyen unsurlar vardır. Diş kaplama zamanı değişebilir. 

Kaplama diş örnekleri. Zirkonyum kalitesi
Kaplama diş çürür mü? Ucuz diş kaplama zararları

Bunu etkileyen faktörler ise

  1. Dişlerin hazırlanması
  2. Ölçü alınması
  3. Diş modeli hazırlığı
  4. Diş kaplama malzemesi seçimi
  5. Üretim aşamalarındaki malzemeler
  6. Diş teknisyenin bilgi ve becerisi
  7. Diş hekiminin laboratuvardan gelen işi ağıda kontrol etmesi ve eksiklerini gidermesi
  8. Yapıştırma işleminin hassasiyeti ve kullanılan malzeme

büyük önem taşıya aşamalardır. Bunlardan başka detaylar ile kafanızı karıştırmak istemediğimden özet olarak yazdım. Her bir aşama için emek ve malzeme gerektiğini görmektesiniz. Sadece malzeme ile başarı elde etmek mümkün olmadığı gibi sadece iyi bir işçilik ile de başarılı sonuçlara, estetik uzun ömürlü diş kaplamalarına sahip olmak mümkün olamamaktadır.

Porselen Diş Yapımı Ne Kadar Sürer?

Diş üzerinde aşırı çürük yoksa kanal tedavisi gerekmiyorsa ve diş eti sorunu da bulunmuyor ise porselen diş kaplama yapım süresi 7 gündür. Bir haftalık süre içerisinde porselen kaplamalar ağza takılır. Diş hekimleri ile diş teknisyenlerinin birlikte çalışması sonucu diş yapım süreleri kısalmıştır. Kliniğimizde de bu süre kısadır. Porselen diş yapımı bitene kadar kesilen dişlerin üzerinde geçici diş kaplamaları kullanılmaktadır.

En Hızlı Diş Yapım Süresi

Özellikle tedavi için yeterli zamanı olmayan hastalar için diş yapım süresi önemi. Yurt dışında yaşayıp Türkiye de diş yaptırmak isteyenler yıllık izin sürelerinde bu tedavinin bitmesini istiyorlar. Biz kliniğimizde en hızlı biçimde diş tedavisi uygulamaları gerçekleştiriyoruz. Bir hafta içerisinde dişlerin hazırlanması ve ölçü aşamalarından sonra geçici diş ile tatil yapan hasta 7 gün sonra kalıcı dişlerini takabiliyor. 

İstanbul Avrupa yakası diş kaplama randevusu için WhatsApp tıklayınız.

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya’ya verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. Web sitesinde ki diş kaplama fiyatlarıyazısı ile daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi çekebilir.

Kaplama Diş Sorunları Nelerdir?

DSD Dijital Gülüş Tasarımı

Estetik Diş Nasıl Yapılır?

Diş Renklenmesi Neden Olur?

 

“Diş Kaplama Ne Kadar Sürer?” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir