Ön Diş Kaplama

Zirkonyum Diş

Dişler çeşitli nedenlerle hasar görebilir. Ön dişler için bu sorun daha da önem kazanır. Dişin en güçlü kısmı olan ağız içerisinde parlak bir görüntüye sahip mine tabakası adeta bir zırh gibi dişi korur. Bu tabaka çeşitli nedenlerle hasar gördüğünde dişin iç kısmında bulunan dentin tabakası hassasiyet yapmaya başlar.

Estetik diş kaplama
Estetik diş kaplama

Diş çürükleri mine tabakasını kaybetmiş dişlerde hızlı ilerler ve dişin pulpa odasına ulaştıklarında şiddetli ağrı yaparlar. Bazen doğuştan itibaren var olan mine tabakasının zayıf olması nedeniyle diş üzerinde koruyucu bir tabaka bulunmaz. Bu gibi durumlarda diş hekimi mevcut dişi korumak amacıyla bunun üzerine bir diş kaplama yapılması gerektiğini söyleyebilir. Mine tabakasını kaybetmiş bir diş dikkatli bir hazırlık aşaması sonrası üzerine kaplama gelecek şekilde bir miktar aşındırılır ve laboratuvarda hazırlanan diş kaplaması aşındırılmış dişin üzerine yerleştirilir. Bu işleme diş kaplama adı verilir. Ön dişler için yapılacak kaplamaların estetik kurallara uygun olması son derece önemlidir. Ön diş kaplaması için kullanılan malzemelerde arka dişler için yapılan kaplamalardan farklı olmaktadır. Metal içeren kaplamalar ön dişler de tercih edilmez. Bunun yerine tam seramik veya zirkonyum alt yapılı diş kaplamalar uygulanır.

Diş Kaplama Ne Zaman Yapılmalı?

Diş üzerinde kırık oluşması, diş çürükleri, sert fırçalama veya diş gıcırdatma. Bu nedenler diş minesinin hasar görmesi bir gün estetik amaçlı ihtiyaçlar. Diş üzerine yapılan kaplama iyi uygulandığında kendi dişinizde ayırt edilemeyecek kadar iyi sonuçlar verir. Dişin kaplama için hazırlanması yaklaşık her bir diş için bir saat sürer gerektirir.

ÖN DİŞ KAPLAMA ÖRNEKLERİ

Diş Hekimi dişinizin üzerinden hava ve su püskürten cihazı ile aşındırma yapar. Aşındırılan diş adeta soyulmuş bir hal alır. Bütün mine tabakası kaldırılan ve dentin tabakası üzerinde şekillendirme yapılan diş üzerine aynı seansta geçici diş hazırlanır ve aynı seansta takılır. Diş Hekimi bu işlemi tedaviye ilk başladığınızda aldığı ölçü ile yapar. Dişiniz eksik veya değeri ise tecrübeli bir diş hekimi bu sorunlarına yapacağı ilk geçici diş kaplaması ile ortadan kaldıracaktır.

Ön Diş Kaplama Farkı

Porselen diş kaplama önce sonra Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Porselen diş kaplama önce sonra Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Özellikle ön dişlerin kaplanması gerektiğinde estetik olarak beklentiler yükselir. Ön diş kaplaması ihtiyacı olduğunda doğal görünen ve yanındaki diğer kendi dişlerinizden ayırt edilemeyecek kadar başarılı diş kaplamaları yapılması gerekir.

Son 10 yıla kadar ön dişler için kırılma sorunu olmayan ve renk seçenekleri de olan porselen diş kaplamalar tercih edilmekteydi. Ancak porselen diş kaplamanın içerisinde bulunan metal nedeni ile birçok estetik sorun yaşanmaktaydı. Porselene destek vermek amacıyla altyapıda kullanılan metal, diş eti kenarında koyu renkli görünüm oluşturmaktadır.

Dişler takıldıktan birkaç yıl sonra diş eti kenarındaki mor renk giderek artmakta ve zaman içerisinde bu metal ile kesik diş arasında uyumsuzluk oluşur. Bu nedenle diş eti çekilmeleri görülmekteydi. bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla zirkonyum diş kaplamalar kullanılmaya başlandı.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum kaplamalarda alt yapıda kullanılan zirkon malzemesi beyaz renklidir. Biyolojik olarak diş eti ve vücut ile tam uyumlu bir malzemedir. Zirkonyumun hem renk olarak hem de biyolojik olarak vücut ile uyumlu olması nedeni ile diş hekimleri özellikle ön diş kaplamaları zirkonyum diş kaplama yapmak isterler.

Ön diş kaplamalarında zirkonyum malzeme kullanıldığında çok daha iyi sonuç alınır. Bu nedenle artık ön diş kaplamalarında metal porselen diş tercih edilmez. Ön diş kaplamalar için tercih edilen diğer bir malzeme de tam seramiklerdir.

Empress Diş Kaplama

Işık geçirgenliğine ihtiyaç olduğunda zirkonyum un fiziksel özellikleri yeterli olamayabilir. EMpress seramikler daha şeffaf ve doğal diş yapısında görünürler. Şeffaf olmaları bir avantaj gibi olsa da bazı durumlarda dezavantaj yaratabilmektedir. Mesela kanal tedavisi olmuş ve renk değiştirmiş bir diş bir üzerinde en pres uygulaması yapıldığı nda alttaki koyu rengi yansıtması istenmeyen bir durum ortaya çıkarır. Bazen de içerisine yerleştirilen metal pivolar empress diş kaplamaların uygulanmasında renk sorunu yaratırlar.

Laminate Veneer Diş Kaplama

Ön diş estetiği için adını sıklıkla duyduğumuz bir kaplama türü olan lamina diş kaplama sadece dişin ön yüzeyinde aşındırmaya yapılarak uygulanan bir yöntemdir. Daha az diş kesilmesi gerektiği için tercih edilse de kullanımı ve uygulaması diğer diş kaplamalardan zahmetlidir. Bu nedenle fiyat daha yüksek fiyatlar ile uygulanır. Fiyatlarının yüksek olması lamina kaplama diş uygulamasının sıklıkla yapılmasına engel olur. Onun yerine empress diş kaplama veya zirkonyum diş kaplama tercih edilir.

Kanal tedavisi nedeni ile oluşan diş renklenmesinde tek diş zirkonyum kaplama ile çözüm
Kanal tedavisi nedeni ile oluşan diş renklenmesinde tek diş zirkonyum kaplama ile çözüm

Aslında lamina veneer diş kaplamalar iyi uygulandıklarında çok uzun ömürlü ve sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Uygulama hassasiyetini göstermeyen çalışmalar ile yapıldığı nda sık sık düşme problemleri yaşandı. Hekimin lamina uygulama için özel eğitim almış olması gerekir. Ayrıca Lamina yapıştırılması için kullanılan özel setler vardır ve bu setler yüksek fiyatlıdır. Özel lamina yapıştırıcı seti olmayan hekimlerin bu uygulamaya yanaşmadıkları görülmektedir. Özel yapıştırma ilaçları olmadan diğer sıradan yapıştırıcılar kullanıldığında laminate veneerler için başarısızlık kaçınılmazdır.

Ön Diş Kaplama Fiyatları

Fiyat olarak zirkonyum diş fiyatı ile karşılaştırdığımızda, empress kaplama fiyatları zirkonyum diş kaplama fiyatlarından daha yüksektir. Laminate veneer fiyatları da empress kaplamalardan daha yüksek fiyatlıdır.

Biz de aynı şekilde yaklaşık 10 yıldır ön diş kaplamaları için zirkonyum diş kaplama tercih ediyoruz. Yapmış olduğumuz ön diş estetik tedavilerin örneklerini görmek ve Zirkonyum diş kaplamalar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0 549 347 40 47 numaralı telefon Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile görüşmek için randevu alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir