Zirkonyum Porselen Diş

Zirkonyum porselen diş

Estetik diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan lamina kaplama, zirkonyum porselenler, empress porselenler yani kısacası metalsiz porselenler uygulanır. diş yapımı sıklıkla diş çekimi sonrası gündeme gelir. Çekilen diş için implant ve köprü seçenekleri olduğunu değerlendiren diş hekiminiz sizin için en uygun tedavi yöntemine sizinle birlikte karar verecektir.

Çekilen Diş Yerine Ne Yapmalı?

Zirkonyum porselen diş
Zirkonyum porselen diş kaplamadan farklıdır.

Diş kaybı sonucu boşluk oluştuğunda komşu dişlerde bu boşluğa doğru kayma gerçekleşir. Bunun sonucu olarak bazı diş ve dişeti problemleri oluşur. Eğer boşluklar zamanında doldurulmazsa komşu dişler ve diş eti normal fizyolojisini yitirir. yemek artıkları girer, iyi çiğneme yapamazlar ve zaman içerisinde de kaybedilebilir.

Konuya girmeden temell bilgileri ve terimleri anlamakta fayda olacağını düşünerek kuron ve köprü gibi çok karıştırılan terimleri açıklayayım diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya sözlerine şöyle devam etti.

Kuron: Kırılma, çürüme ya da başka bir sebeple madde kaybı oluşan dişin küçültülerek kaplanmasıdır.

Köprü: Diş eksikliğinde komşu dişlerin küçültülerek bu dişlere gelen kaplamalardan destek sağlanarak arada kalan boşlukların kapatılmasıdır. Yandaki resimde bi adet eksik diş yerine üçlü uygulanan zirkonyum diş kaplama örneği görmektesiniz.

Estetik Kaplamalar Zirkonyum ve Lamine yazısı da size faydalı olabilir. 

Kuron ve köprü ile ilgili bilgi sahibi olduk. Şimdi bunların çeşitlerini anlayalım. 

a- Metal Destekli Kuron ve Köprüler

Eski diş kaplama ne zaman değişmeli
Eski diş kaplama ne zaman değişmeli

Altyapıda standart metal “Ni-Co” veya değerli metal “Au” gibi alaşımlar kullanılabilir. Diş hekimliğinde dişe en uygun malzeme altındır. Bu nedenle altın kullanılarak yapılan uygulamalar daha sağlıklı olur. Bu kuronlar mekanik olarak dişe yapıştırırlır.

Yanda gördüğünüz resimde metal porselen diş kaplama uygulanmış ve 5 yıl kullanmış hasta görüntüsüne yer verdik.

Buradaki problem sadece malzeme kaynaklı bir sorun değil. diş hazırlığı ve ölçüsünün iyi alınmaması belki de diş teknisyeninin özensiz çalışması diş ve diş etlerinin bu duruma gelmesinde etken olmuş olabilir.

Eski Diş Kaplama Ne Zaman Değişmeli? yazıyı mutlaka okumalısınız.

Yapılması gereken bunların çıkarılarak diş ve diş eti tedavisi sonrasında yerine önce geçicileri takmak ve sonra da kalıcı dişleri uygulamaktır.

b-Metal Desteksiz (Full Porselen) Kuronlar

2019 Zirkonyum diş fiyatları.
2019 Zirkonyum diş fiyatları. Zirkonyum diş kaplama ışık geçirgendir.

Güçlendirilmiş porselen kullanılarak yapılırlar. Estetik olarak doğal dişlere en yakın sonuçlar bu şekilde elde edilir. Çünkü bu kuronlar doğal dişte olduğu gibi ışığı geçirir. Böylece daha doğal ve canlı dururlar. Ön dişlerde en çok kullanılan kuron çeşidi full porselen kuronlardır.

Bu kuronlar kimyasal ve mekanik işlemlerle sabitlenir. Bu nedenle tutuculuk kuvveti daha yüksektir. Ağız içinde metale karşı oluşabilecek alerjik tepkiler bu kuronlarda görülmez.

Yanda gördüğünüz resimde metal içermeyen zirkonyum ön iki diş örneği var. Bu kuronların arkasından ışık kaynağı verdiğimizde resimde de görüldüğü gibi doğal diş gibi ışık geçirirler.

dişe estetik özelliği katan bu ışık geçirgenlik en iyi empress diş kaplamalar ile elde edilir.

d. Metal Desteksiz  Köprüler

Özel makinelerde güçlendirilmiş porselenin sıkıştırılması işlemi ile elde edilir. Işık geçirgenlikleri çok yüksek oldukları için özellikle ön dişlerde kullanılır. Empress diş kaplamalar ile köprü yapımı yeterli dayanıklılığa sahip olmadığı için arka dişlerde pek tercih edilmez.Kaliteli zirkonyum malzeme ile azı diş bölgesinde köprü yapabiliyoruz. ancak empress ile kırık gibi önemli sorunlar oluşacaktır.

e. Metal Desteksiz Zirkonyum Esaslı Köprüler

Bu malzemede metal yerine beyaz renkli zirkonyum kullanılır. Çok yüksek dayanıklılığa sahip olduğu için arka bölgede tercih edilme oranı daha yüksektir. Zirkonyum diş sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.
En çok sorulan sorunun cevabı da burada

Diş Kaplama Fiyatları

HAREKETLİ PROTEZLER

Tam damak protezleri
Tölümlü protezler
Hassas tutuculu protezler
Overdenture protezler

ile ilgili yazılarımız www.drsertac.com da bulabilirsiniz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir