Eski Diş Kaplama Ne Zaman Değişmeli?

Eski diş kaplama ne zaman değişmeli

Hayatta her şeyin belirli bir ömrü olduğunu biliyoruz. İnsanın bile değil mi! Diş kaplamalarının da makul bir kullanma süresi vardır. Hastalarım bana kaplama ömrünü sorduklarında onlara ne cevap veriyorum biliyor muydunuz? Merak edenler için bu yazıda bu saydıklarım ile ilgili bilinmeyen gerçeklerden bahsedeceğim. Diş kaplamasının ömrü ne kadardır? Eski diş kaplamaları ne zaman değiştirilmelidir? Porselen diş kaplamaların zirkonyum diş kaplama ile değiştirilmesi gerekiyor mu? Sorularına cevap vereceğim.

Diş Kaplaması Ömrü

Şimdi bir sayı duyup sayfayı terk etmeyi bekliyorum diyenler sayfadan ayrılabilir. Ben hekim gözü ile bilimsel ve tecrübeler ile elde edilmiş bilgileri paylaşacağım çünkü. Pazarlamacılar gibi 2 yıl veya 5 yıl şeklinde satış cümleleri olmayacak.

Kaplama dişin ömrünü etkileyen faktörlerin başında malzeme gelir cümlesi doğru mudur yanlış mıdır? Hemen söylüyorum yanlıştır. Kaplama malzemesi çok önemlidir. Ancak en önemli unsur değildir. En önemli unsur hekimin yapacağı ağız içi hazırlıktır. Dişin kesilmesi ile dişe verilen şekil diş kaplamasının ömrünü etkiler. Ne kadar iyi malzeme kullanırsanız kullanın doğru şekillendirilmemiş bir kesik diş üzerindeki kaplama uzun ömürlü olamayacaktır.

  1. Dişin hangi nedenle kaplandığı
  2. Hekimin yapacağı diş kesim
  3. Ölçü hassasiyeti
  4. Model hazırlığı
  5. Diş teknisyeninin el becerisi
  6. Kullanılan malzemeler
  7. Yapıştırma şekli
  8. Ağız bakımı

kaplama dişin ömrünü etkileyen faktörlerdir. İyi yapılan bir diş kaplama 20 yıldan daha uzun süre kullanılabilir. Neden 30 yıl demiyorum biliyor musunuz? Ben 20-yıl önce yaptığım kaplamaların halen ağızda sağlıklı olduklarını görüyorum. Kurallara uygun çalışma, özen ve itina ile iyi malzeme birlikte olduğunda sorunsuz diş kaplamalar yapılabiliyor.

İster zirkonyum diş kaplama olsun ister porselen diş kaplama iyi yapıldı ise kullanım ömrü uzun olmaktadır. Diş kaplaması iyi yapılmadığında ise sizi felaketin beklediğini bilmelisiniz.

İyi Yapılmayan Diş Kaplama Sorunları

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA
ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

Hangi iş iyi yapılmaz ise o işte sorun yaşanır değil mi? Diş kaplamaları da böyle. Ağzı gibi son derece hassas bir ortamda kurallara uyulmadan yapılan kaplamaların hiç şansı yoktur. Kaplama sorunları sadece diş kaplamasının değiştirilmesi ile giderilemeyebilir. Kaplama yapılan diş ve yandaki dişler olumsuz etkilenir. Bunu yanında diş etleri ve karşı çene dişleri ile çene ekleminin de olumsuz etkilenmesi söz konusudur.  Yandaki resimde gördüğünüz gibi ön dişlerine kaplama yaptıran hasta zaman içerisinde diş eti çekilmesi ve kanaması sorunları yaşamaya başlar. Estetik olarak da kişiyi rahatsız eden bu görüntü zirkonyum diş kaplamalar yapıldıktan sonra ortadan kalkar. Diş estetiği uygulamlarında sıklıkla kullanılan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir