Diş Kaplama ve Protezler

Kanal tedavisi nedeni ile oluşan diş renklenmesinde tek diş zirkonyum kaplama ile çözüm
Kanal tedavisi nedeni ile oluşan diş renklenmesinde tek diş zirkonyum kaplama ile çözüm

Dişlerimizin değerini onları kaybettikten sonra anlıyoruz değil mi? Siz de dişleriniz ile ilgili sorun yaşıyorsunuz sanırım. Bazı insanlar çocuk yaşlarında başlayan diş eğriliği, diş çürüğü gibi problemler ile uğraşırken bazılarımız da 40 lı yaşlarda diş eti sorunları ile mücadele verebiliyor. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan diş kaplama ve protezler ile ilgili bilgiler aldık. Ne zaman diş kaplama, ne zaman diş protezi gerekir? İmplant diş yapımı mutlaka gerekli mi? Diş eksikliği için ne yapılabilir? sorularını yanıtladı.

Diş hekimliği bizler için gerçekten çok iyi olanaklar sunuyor. Dişleri ne kadar dikkatsiz ve özensiz kullansak da diş hekimliği sayesinde bir çözüm bulma şansımız var. Bugün sizlere diş kaplama (kuron köprü), diş protezleri hakkında bilgiler vereceğim.

Diş Hekimliğinde eksik dişler için protetik diş tedavisi olarak adlandırdığımız rehabilitasyon işlemleri yapılmakta. En sık kullanılan ve bilinen diş kaplama ve diş köprüleridir. Dişleri çepeçevre sararak koruyan ve işlev veren bu yapılar farklı malzemeler ve teknikler kullanılarak üretilebilmektedir. Son 50 yılda en çok kullanılan metal destekli porselen diş kaplamaların yerini günümüzde zirkonyum diş kaplama almıştır. Diş hekimliğinde kaplamalar genel olarak metal destekli ve metal desteksiz olarak iki bölüme ayrılırlar.

Metalsiz Diş Kaplamalar

a) Metal Desteksiz Full Porselen Kuronlar

Metal porselen diş kaplama kenarında diş eti renklenmesi
Metal porselen diş kaplama kenarında diş eti renklenmesi

İçerisinde metal bulunmayan diş kaplamalar metal erenlere göre fiziksel olarak daha az mukavemetlidirler. Ancak çiğneme basınçlarına karşı yeterli dayanıklılığa da sahiptirler. Diş estetiği ihtiyacı olduğunda metal kullanılmaması tercih edilir. Bazen de metal alerjisi olan kişiler için bu tip diş kaplamalar tercih edilir. Diş kaplamasında doğal diş görüntüsü elde edebilmek için malzemenin ışığı doğal diş gibi yansıtması istenir. Işık kaynağı karşısında malzemenin yansıttığı ve absorbe ettiği ışık diğer doğal dişlere benzemelidir. Metal porselen dişlerdeki donuk ve derinliksiz görüntü metal sebebi ile olur. Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinası flaşı gibi) ağızda yokmuş gibi görüntü verebilirler. Ağızda koyu bir boşluk görüntüsü hiç de hoş görünmez. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.Çünkü metal ışığı arka tarafa geçirmez. Metal bulunmayan estetik diş kaplamaların ışık geçirme özellikleri vardır. Bu nedenle dişte derinlik ve canlılık daha fazladır. Doğal dişten ayırt edilemeyecek kadar başarılı sonuçlar vermemeleri de bu sebepledir. 

Metal barındırmayan diş kaplamalar  güçlendirilmiş porselenden yapılıyor dedik Peki eksik diş olduğunda köprü olarak metalsiz estetik diş köprüsü yapmak mümkün mü? Eksik diş aşırı çiğneme basınçlarına maruz kalmıyor ise eksik olan bir diş yerine metalsiz diş köprüsü uygulanabilmektedir. Ancak zirkonyum diş kaplama bu gibi durumlarda daha garantili kesin çözüm sunmaktadır. 

Metal desteği olmayan tam seramik diş kaplama ve köprülerinin yapıştırılma işlemleri de porselen diş kaplama yapıştırılma işleminden farklıdır. Metal destekli porselenler diş ile mekanik adhezyon ile tutunurlar. Aradaki boşluk bir nevi sement (çimento) yapıştırıcı ile kapatılır ve donan bu ilaç sayesinde ağızdan hareket etmezler. Full porselenler ise porselen diş kaplamalardan farklı olarak mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir. Kaplamanın düşme riski daha azdır. Çıkarılmak istendiklerine ise büyük ihtimal ile kesilerek veya kırılarak çıkarlar.

Solda zirkonyum diş kaplama sağda metal porselen diş kaplama görmektesiniz.
Solda zirkonyum diş kaplama sağda metal porselen diş kaplama görmektesiniz.
  • Metal içermeyen tam seramik estetik diş kaplamaların alt yapısında metal olmadığı için diş kaplaması ile diş eti hizasında koyu renk bir çizgi meydana gelmez. Bu sayede daha estetik bir görüntü sağlanır.
  • Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.
  • Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski full porselenlerde yoktur.
  • Metal olmayan diş kaplamalar güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir.

b) Metal Desteksiz Zirkonyum Esaslı Köprüler

Estetik ve dayanıklılığın bir arada elde edilmesi gereken durumlar vardır. Diş eksiklikleri veya aşırı çiğneme basıncı olan durumlarda zirkonyum diş köprü tercih edilir.  Bu yöntemde dayanak  olarak metal yerine  zirkonyum malzeme kullanılmaktadır. Zirkonyum malzeme kullanılmasının en önemli avantajı, sahip olduğu dayanıklılıktır. Bu sayede ağzın arka bölgesinde azı dişler için hem dayanıklılık hem de estetik sonuç elde etmiş oluruz.

Kaplama Diş Garantisi ile ilgili yazımızı okudunuz mu?