Estetik Diş Hekimliği

Kaplama Önce Sonra Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Diş estetiği ve gülüş tasarımı son yıllarda en çok talep gören konulardan bir tanesi. Daha güzel bir gülüşe sahip olabilmek için diş hekimi olarak bizlerin uyguladığı bir takım yöntemler mevcut. Bu yazıda size estetik diş hekimliği uygulamalarından ve gülüş tasarımı ile ilgili yaptığımız çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle estetik diş hekimliği denildiğinde sadece dişler değil dudak damak ve yüz profilini bir bütün olarak değerlendirildiğinde pembe ve kırmızı estetiğin birlikte sağlanması gerektiğini vurgulamak isterim.

Diş Estetiği

Yıllardan beri diş klinikleri nde sadece arayan dişler tedavi edilip diş eti problemleri çözülmekteydi. Artık günümüzde sadece diş tedavileri ve diş eti tedavileri yapılmıyor. Daha güzel bir gülümseme isteyen hastalar için lamine, porselen, zirkonyum diş kaplamalar, diş eti estetiği uygulamaları. Diş renklenmeleri diş beyazlatma işlemi gibi estetik amaçlı tedavilerde uygulanıyor. Hatta bu uygulamalar her geçen gün giderek artan bir şekilde uygulanmakta.

Gülüşünden memnun olmayan hastalar için

  • Ortodonti
  • Diş beyazlatma
  • Lamine veneer seramik
  • Zirkonyum diş kaplama
  • Diş esti estetiği
  • Gülüş tasarımı

Uygulamaları en sık kullandığımız yöntemler.

Gülüş Tasarımı

Gülüşünden memnun olmayan hastalar için tedavi yapmadan önce dişlerden alınan fotoğraflar vasıtası ile yapılacak işlemler ve işlemlerden sonra sahip olacağınız diş estetiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu işlem de sizin istek ve beklentileriniz daha iyi anlaşılır. Dişlerinizin boyutları ve rengi ile ilgili somut bir görüntü üzerinden nihai sonuca ulaşılmaya çalışılır. Özellikle tam olarak ne istediğini belirleyemeyen hastalar için bir demo modeli oluşturulması bakımından da son derece faydalıdır. Gülüş tasarımı uygulamasında elde edilen üç boyutlu modeller üzerine hazırlanan demo uygulaması ağzınızda tatbik edildiğinde aynada yapılacak tedavinizi bitmiş durumuna yakın bir görüntü ile karar vermeniz kolaylaşır. Bu işlemler kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilir ve tedaviye başlama kararı verilmesinde önemli rol oynar. 

Estetik Diş Kaplama

Dişlerin kırık, çürük, kanal tedavileri, eksik veya aşınmış olduğu durumlarda dişler üzerine kaplama yapılması gerekebilir. Aşırı renk problemi olan dişler için de estetik diş kaplamalar uygulanabilmektedir. Günümüzde içerisinde metal bulunmayan seramikler ile estetik diş kaplamalar başarılı bir şekilde hastalarımıza uygulanmakta. Malzemenin özellikleri sayesinde hem kullanım ömrü daha uzun olmakta hem de çok daha iyi bir estetik görüntü elde edilebilmektedir. Zaten son yıllarda diş kaplamayı estetik amaçlarla yaptıran kişilerin sayısındaki artış bu malzemelerin başarısı nedeniyle gerçekleşmektedir.

Geçmişte yapılan porselen diş kaplamaları her ne kadar dişleri korusa da istenildiği kadar başarılı bir diş estetiği sonucu veremiyordu. Çünkü Porseleni kırılmaya karşı korumak amacıyla alt yapı malzemesinde metal kullanılıyordu. Metalin rengi hem diş etine yansıyor hem de yapılan porselenlerin altında donuk bir renk veriyordu. Bu nedenle alternatif arayışları başlamış ve metal içermeyen estetik diş kaplamalar uygulanmaya koyulmuştur

Estetik Diş Kaplama Fiyatları

Estetik Diş Dolgusu

Tıpkı dış kaplamasında olduğu gibi diş dolguları içinde teknoloji yeni gelişmeler ile karşımıza çıkmıştır. İçerisinde metal ve civar bulunan amalgam dolgular günümüzde yerine estetik diş dolgu malzemelerine bırakmıştır. Amalgam dolguların dayanıklı olmaları ve fiyatlarının ucuz olmaları nedeniyle yaygın bir şekilde kullanıldığını biliyoruz. Hatta estetik diş dolgusu piyasaya çıktıktan sonra bile uzun süre Amalgam diş dolguları uygulandı. Ancak günümüzde artık terk edildi diyebileceğimiz amalgam dolgular yerine kompozit esaslı estetik diş dolgularına bırakmıştır.

Estetik Diş Dolgusu Fiyatı

Amalgamların ucuz fiyatlı olmaları nedeniyle uzun süre kullanıldığına söyledik. Görüntü olarak ilk bakışta metal rengi ile fark edilen Amalgamı istemeyen hastalar diş renginde dolgu talep ettiğinde de ucuz iş yapmak isteyenler estetik diş dolgu malzemesinin ucuzu yani kalite sizi arayışına girmiş ve maalesef ucuz fiyatlı ilk bakışta estetik gibi görünen beyaz renkli diş dolguları piyasaya sürülmüştür. Ucuz fiyatlı beyaz diş dolguları zaman içerisinde renk değiştirmekte ve diş ile yeterli bağlantıyı sağlayamadı için kısa sürede dolgu düşmesi problemi yaşanmaktadır.

Normal şartlarda yapılan bir dolgunun düşmesi söz konusu değildir. Kaliteli diş dolgu malzemeleri diş ile kimyasal bir tutunma sağlar ve yıllar boyu sorunsuz olarak kullanılabilir. Ancak ucuz olan estetik diş dolguları 1.02 yıl gibi süre içerisinde hem renk değiştirir hem de dolgu veya dişte kırılma kopma ayrılma gibi problemler yaşanır. Bunun ardından da dişte ağrı, kanal tedavisi hatta diş çekimine kadar giden problemler ortaya çıkar. 50TL  ile 100 TL daha ucuz olsun diye yaptırılan diş dolguları maalesef çok daha pahalıya mal olur. Bu nedenle diş dolgusu yaptırırken fiyatın ucuz olmasına değil malzemenin kaliteli i̇şçiliğinde iyi olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.