Empress, Zirkonyum ve Porselen Diş Karşılaştırılması

PORSELEN DİŞ
Estetik diş hekimliğinde doğal diş görüntüsü elde etmek için tam seramik kaplamalar uygulanır. İçerisinde metal bulunmayan bu diş kaplamaları ışık yansıtma özellikleri sayesinde doğal dişe en yakın görüntüsü verirler. Bu yazıda diş estetiği uygulamalarında en sık kullanılan kaplama çeşitleri ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Önce diş estetiği nedir sorumuzu Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya soralım. sonra da zirkonyum kaplama, porselen kaplama ve empress diş kaplama hakkında bilgiler alalım.

Diş Estetiği

Dişin estetik olması genişliği kalınlığı ve diş etinden çıkış profili dediğimiz diş eti ile birleşme hattının uygun yapılması sayesinde elde edilir.Üzerinde kırık çürük veya renklenme bulunan dişler kaplandığı zaman yandaki diğer diş görüntüsünün kaplama yapılan diş ile aynı şekilde uygulanması hedeflenir.

Malzemeler

Modern diş hekimliğinde doğal diş görüntüsü elde etmek için plastik kaplamalar dan sonra porselen kaplamalar
geliştirilmiştir.

Porselen Diş Kaplama

Porselenler daha parlak ve kalıcı oldukları için uzun süre tatmin edici sonuçlar alındığı düşünülmüş ancak hasta beklentilerinin yüksek olması bu porselen kaplamaların daha da geliştirilerek altındaki metal destek bölümün zirkonyum veya güçlendirilmiş seramik ile yapılması sayesinde daha estetik sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum alt yapılı kaplama dişler de metalin siyah görüntüsü olmadığı için daha doğal sonuç alınır ancak dişin en doğal görüntüsü empress diş kaplamaları ile sağlanmaktadır.

Empress Diş Kaplama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir