Porselen Kaplama

Porselen diş

Porselen diş kaplama, en çok uygulanan diş tedavilerinden birisidir.  Darbe sonucu yada çürük nedeni ile kırılan dişlerde eğer dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar büyük madde kaybı mevcut ise kaplama diş yapımı tercih edilir. Porselen diş yapılırken kullanılan alt yapı materyali önceden metal idi. Özellikle ön grup dişlerde Metal destekli porselen kronlara kıyasla estetik diş hekimliği uygulamalarından olan  zirkonyum diş, empress, laminate veneer gibi  hastaların estetik beklentilerini karşılamak konusunda metal destekli porselen dişlere göre çok daha iyi sonuçlar veren malzemeler mevcuttur.

Diş Kaplama Çeşitleri

Kaplama diş yapılırken alt yapı materyali olarak metal kullanıldığında  zirkonyum ve empress dişlere göre daha mat ve ışık geçirgenliği olmayan kaplamalar yapılabilir.

Estetik olarak aynı anatomik formlar verilse de zirkonyum, empress full porselen kronlar ve laminate veneerler ışık geçirgenlikleri olduğundan dolayı daha estetik ve canlı sonuçlar verir.

Eski Zirkonyum Kaplama Değişimi
Eski Zirkonyum Kaplama Değişimi

Metalsiz Diş Kaplamalar

Bu sebeplerle estetik diş hekimliği tedavilerinde sıklıkla kullanılan yöntemler metal desteksiz porselen dişlerdir. Hastaların estetik beklentilerinin yükselmesine paralel olarak teknolojininde gelişmesi ile birlikte güçlendirilmiş porselenden imal edilen full porselen kaplamalar, estetik olarak ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap verebilmektedir. Estetik ve dayanıklılığın bir arada olması gerektiği durumlarda vardır. Örneğin arka grup dişlere porselen köprü yapılması gibi durumlarda zirkonyum diş kaplamaları sayesinde hem estetik hemde dayanıklılığı bir arada sağlamak mümkün oluyor.

Bonding adı verilen adhesivlerin gelişmesi ve çok güçlü olarak dişe bağlanması sayesinde metalsiz porselenlerin kullanımı daha yaygınlaştırmıştır. Laminate veneer (Şu isimler ile de bilinir : Lamine diş, porselen lamina, porselen veneer) gibi uygulamalar bu bonding ajanların gelişmesi ile birlikte çok daha yaygın olarak endikasyon bulmaktadır.

Halen daha metal destekli porselen diş uygulamasının daha yaygın olarak kullanılma sebebi daha ucuz olması ve dayanıklılıklarıdır. Metal porselen diş kaplama fiyatı 2020 yılında da zirkonyum diş kaplamalardan ve empress diş kaplama 2020 fiyatlarından daha düşüktür.

Aşağıdaki yazıları mutlaka okumalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir